Mi állhat a vizesedés hátterében?

Az épületek nedvesedésekor az első és legfontosabb lépés, hogy a beázás eredetét megtaláljuk. Ez azért fontos, hogy megszüntethessük a problémát kiváltó okot, hiszen érdemben csak ezután lehet kezelni a nedvesedő felületeket.

Összegyűjtöttük a beázások és a vizesedés leggyakoribb okait:

 

Nem látható vízvezeték sérülés: Sajnos nagyon gyakran a vízvezetékek meghibásodásai, szivárgásuk, repedésük okozza a problémát. Ráadásul mivel a konkrét problémaforrást nem látjuk, előfordulhat, hogy a vizesedés okozója és a beázás konkrét helye egymástól távol található.

Épületen kívüli nedvesség: Ennek fő forrásai lehetnek a talajnedvesség, a víznyomással rendelkező és folyadékként viselkedő talajvíz, valamint a csapadék. Ez általában onnan ismerhető fel, hogy az épület külső felén is látható a nedvességfolt, gyakran nagy felületen.

 

Párásodás is állhat a vízesedés hátterébenPára: az otthonodban lecsapódó pára szintén okozhat nedvesedést, sőt kellemetlen penészfoltokat is eredményezhet. A pára kialakulhat a helytelen szellőzés miatt, hőhidak miatt, valamint a falak hibás rétegrendjének következtében is.

 

Lejtés: Ha egy víznek kitett felületen, terasz, erkély, tető, fürdőszoba esetében a lejtés nincs jól kialakítva, akkor ott összegyűlik és megáll a víz. Ez a vízfelgyülemlés is képes károsítani az adott szerkezetet. A megfelelő vízszigetelés hiányában az összegyűlt víz lassan átszivárog a szerkezeten és végül beázáshoz vezet.

 

Vízszigetelés: a rossz vízszigetelés legalább akkora problémaforrás, mint, ha egyáltalán nem lenne szigetelés! A repedezett vagy régi tetőszerkezetek, burkolatok, sőt a szinte észrevehetetlen hajszálrepedések is képesek az épületek bármely felületén utat biztosítani a víznek.

 

A lejtés és a szigetelés összhangja: Ha nem lejtésben készített felületre hozzák létre a vízszigetelést, akkor előfordul, hogy a víz egészen a szigetelő rétegig beszivárog. A problémát itt az okozza, hogy a víz nem tud lassan elfolyni és összegyűlik. Az elvezetés hiányában pedig, csak párolgás útján tudna kiszáradni ez a pangó víz, ami sajnos nem mindig megoldott. A víz megpróbál utat találni magának és még a legapróbb hajszálrepedésekbe is eljut, beszivárog a szerkezeten.

 

Rozsda is állhat a vízesedés hátterébenRozsdásodás: Főleg kültéri szigetelésnél okozhat ez problémát. A fémek lúgos környezetben korrodálnak, vagyis rozsdásodásnak indulnak és elveszítik korábbi előnyös tulajdonságaikat. Ezeknek a jellemzően horgany-, horganyzott acél-, illetve rézlemezből készült bádog szerkezeteknek porló lesz a felülete, legrosszabb esetbe akár teljesen szét is porladhatnak. Sajnos még a megfelelő festékkel kezelt lemezek vágott végeit sem kíméli a rozsda. A teraszunk szélén lévő fémszerkezet, például a vízcseppentő elem, a falszegély, stb. is elporladhat a burkolat alatt, ami végül szintén beázáshoz vezethet.

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •