Vizesedik a fal? Íme, egy egészen egyszerű megoldás

Felmérések szerint az országban a családi házak 50 %-ánál probléma a falak felázása, vizesedése. Ez azért nagyon veszélyes, mert a vizesedés automatikus következménye a penész kialakulása. De mit tegyünk, hogy ne vizesedjen a házunk fala, hogyan szüntessük ezt meg, hogy megőrizzük a házunk egészséges belterét? Erre mutatunk egy egészen egyszerű megoldást.

De még mielőtt bemutatnánk a Mapei megoldását, meg kell említenünk, hogy természetesen a vizesedés komoly probléma, ezért ajánlott minden esetben szakemberrel egyeztetni, aki megtalálja a vizesedés gyökerét, a probléma okát, illetve javaslatot ad, hogyan lehet a legjobban megszüntetni azt. 

 A vakolatok károsodása nem túl esztétikus látvány, de emellett hosszú távon a falazat védelmi funkcióját sem tudja ellátni a sérült vakolat. Sokszor már nem csak a vakolat, de maga a tégla és a falazóhabarcs is komoly károkat szenved, ezeknek a felújítása már statikai kérdés is lehet. 

Mi okozza a falazatok alulról jövő nedvesedését és tönkremenetelét? 

Több tényező is állhat ennek a hátterében: 

  • a vízszigetelés hiánya
  • falak alatt nincs vagy rossz a szigetelés
  • nincs alapja a háznak
  • több mint 100 éves a ház
  • nem megfelelő a telek/ingatlan lejtése
  • túlzott mértékű a talajvíz jelenléte

Ilyenkor az földből felszívódó só okozza az anyagleválást és a falkárosodást.

A vakolatban nincs hely a sónak, egy idő után nyomást képez és szétrepeszti a vakolatot.

Mit lehet ez ellen tenni? 

Egy átlagos családi ház esetében sok esetben egyszerűbb megoldásokkal is lehet számolni. 

Lépések: 

  1. faldiagnosztika
  2. beavatkozás: a felszívódó nedvesség mennyiségének korlátozása és utána a vakolat helyreállítása.

A falazatba jutó nedvesség korlátozása injektálással

Ehhez a módszerhez le kell verni a vakolatot, hogy injektálni lehessen. Utána pedig jöhet a Mapestop cream. Ez az anyag ugyanúgy szétszívódik a fugában, ahogy mondjuk az olaj a konyhai papírtörlőn. 

 

A falba furatokat készítenek (tömör tégla esetén a két tégla közé, üreges tégla esetén a téglákba) 10-12 cm-ként. Ezeket kitöltik purhabbal, majd a purhab megkötése után újra rá kell fúrni egy nagyobb fúróval, ugyanabba a furatba. Ebbe a furatba kell belenyomni a krémet.  

Vakolat javítása

A már károsodott vakolatra a jövőben jobban kell vigyázni. Mindenképpen páraáteresztő, lélegző vakolatot válasszunk. Fontos tudni, hogy a már falba jutott sók nagy valószínűséggel ott is maradnak, és a víz sem 100%-ban távozik. 

Ezért a vakolatválasztásnál célszerű olyat választani, ami ún. sótároló pufferrel bír, vagyis nem feszíti szét a későbbiekben a falazatban lévő, de még esetlegesen ki nem ült só. Ilyen például a Poromap szárítóvakolat, amely speciális, sóálló, pozzolán reakciójú hidraulikus kötőanyagokból, természetes homokból, könnyű adalékanyagokból és speciális adalékanyagokból készül.

Nézd meg az eljárásról készült videónkat:

 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •