Mi okozza a fal nedvesedését, és mi a megoldás?

A nedves falak sok épület, otthon esetében jelentenek folyamatos gondot. Lássuk, hogy mi is áll ennek a jelenségnek a hátterében, és hogyan lehet véget vetni a víz romboló hatásának!

Excessive moisture can cause mold and peeling paint wall such as rainwater leaks or water leaks.

Több tényező is állhat a falazat alulról jövő nedvesedésének hátterében: 

  • vízszigetelés hiánya
  • a falak alatt nincs/rossz a szigetelés, vagy már tönkrement a szigetelés
  • nincs alapja a háznak
  • több mint 100 éves a ház
  • nem megfelelő a telek/ingatlan lejtése
  • túlzott mértékű a talajvíz jelenléte

Ilyenkor a földből és építőanyagokból a vízzel együtt felszívódó só okozza a vakolatkárosodást és akár a falazat károsodását is.

Az esetek többségében a kapillárisan felszívódó nedvesség okozza a problémát, általában azért, mert nincs szigetelés, vagy ami van az elöregedett, károsodott. Továbbá pozitív lábazat, párkányok esetén az esővíz is lehet probléma, mert ilyenkor a fal ott tartja a vizet, ami utat talál magának és elindul felfelé. 

A vizesedés jelensége a tömör tégláknál a leggyakoribb. Üreges tégláknál is lehet vizesedés, de ott kevésbé jellemző. Ez nem a téglának köszönhető, hanem inkább annak, hogy mióta üreges téglát használnak az építőiparban, azóta jellemzően vízszigetelést is. 

A falazatban felszívódó nedvességgel együtt a talajban és építőanyagokban jelen lévő szulfát- és klorid sók is felszívódnak, melyek ott fognak lerakódni, ahol a víz már képes elpárologni kifelé a vakolaton keresztül. Attól függően, hogy mennyire tud szellőzni a fal kétféle jelenséget láthatunk. 

Rosszabbul szellőző falazatok esetén csak a vakolat felszínén tud távozni a víz, amikor a vakolaton kívül látjuk a lerakódott sókristályokat. Jó szellőzés esetén már a vakolaton belül elkezd párologni a víz, ekkor a vakolaton belül rakódnak le a sókristályok és azok belülről kezdik el lefeszíteni a vakolatot. Ebben az esetben beszélünk „belső kivirágzáskor”, ebben az esetben a falon úgy látszik, mintha egy teljes vakolat réteg esett volna le egy adott szakaszon. 

Miért probléma, ha a só kiül a vakolatra? 

A falazatokba felszívódó nedvesség a lakott terekben rossz klímát, a penészesedés miatt allergiás reakciókat okozhat, a külső oldalon pedig legalább esztétikai problémákat, de sokszor málló vakolatot eredményez. Ez a probléma a falazat injektálásával és szárítóvakolat alkalmazásával (MAPESTOP CREAM és POROMAP SZÁRÍTÓVAKOLAT) a legtöbb esetben viszonylag egyszerűen orvosolható. 

A Mapei által kínált technológiával egyszerű, megszokott módszerekkel, szinte házilagosan is kivitelezhető a probléma kezelése. A Mapestop Cream segítségével a lábazatnál egy ún. vízszintes kémiai gátat hozunk létre, amely megakadályozza a nedvesség feljutását a falazatba. A gátat úgy hozzuk létre, hogy a falat belülről egy rétegben hidrofóbbá, vagyis víztaszítóvá tesszük, hogy a víznek ne legyen kedve felfelé kúszni a kapillárisokban. 

A probléma megoldásának másik fontos része a megfelelő minőségű szárító vakolat rendszer alkalmazása, mely magas pórustartalmának és más egyéb jellemzőinek a segítségével lehetővé teszi az átnedvesedett falazatok kiszáradását, és a falakban található só tárolását. A Poromap rendszer alkalmazásával hosszú éveken keresztül garantálható, hogy a felújított nedves falazatból a nedvesség hatékonyan el tud távozni és a felszívódott sók sem fogják károsítani az új vakolatot.

 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •