Medencetervezés és -építés – fontos tudnivalók és gyakorlati tanácsok

Az úszómedence megalkotása jóval több mint egyszerű projekt – szükség van hozzá a szakszerű tervezésre, a kifogástalan minőségű építőanyagokra és a rendszeres karbantartásra is. Ismerd meg a tervezés, építés és karbantartás fortélyait!

A Mapei Krónika podcast adásában szakértő vendégeink, Kovács Szilárd és Novák Péter osztják meg tapasztalataikat és tippjeiket, hogy medencéd ne csupán luxuscikk legyen, hanem otthonod nélkülözhetetlen része, kényelmét és szépségét garantálja. Szóba kerülnek a legújabb trendek, a fenntartható megoldások, valamint megtudhatod, hogyan biztosíthatod a medence biztonságos és élvezetes használatát.

A tökéletes medence tervezése és építése

Medence tervezésekor lényeges szempont a funkcionalitás és az esztétikum összehangolása. A Mapei széles termékskálájával könnyedén kiválaszthatók azok az anyagok, amelyek megfelelnek mind a tervezési elképzeléseidnek, mind pedig a medence hosszú távú fenntartási követelményeinek. A Mapei vízszigetelő rendszerei hosszú távú védelmet nyújtanak a medence szerkezetének, így biztosítva a vízelvezetést és a hosszú élettartamot.

A vasbeton medencetestnek megfelelő statikai méretezést kell biztosítani, a szerkezetnek vízzárónak kell lenni, ehhez a felhasznát beton összetételét különös gonddal kell megtervezni, bedolgozni és utókezelni.
A betonozáshoz és a tökéletes végeredmény[NP2]  eléréséhez, a Mapefluid vagy Dynamon termékcsaládok folyósító adalékszerei segítségével sík, tömör és egyenletes felületek hozhatók létre. A szerkezet munkahézagait Idrostop duzzadóképes szalaggal célszerű vízzáróvá tenni. Ha szükséges, a felületet Planitop Fast 330 habarccsal kell kiegyenlíteni, majd Mapelastic vízszigetelő habarccsal vízszigetelni.

A vízszigetelést két rétegben kell felhordani, melynek első rétegébe Mapenet 150 üvegszövet háló  a falcsatlakozásokhoz és csőáttörésekhez pedig Mapeband Easy hajlaterősítő szalag kerül. Ez a vízszigetelés repedésáthidaló képességgel rendelkezik, és kiküszöböli a szerkezetek közötti feszültségkülönbségeket. A burkolatot hatékony ragasztóval célszerű felhordani a kiválasztott anyagra. A fugázásnál nemcsak magas minőséget, hanem esztétikai megjelenést biztosít a Kerapoxy CQ vagy a Ultracolor Plus fugázóhabarcs. A hézagok oldalaira felhordott Primer FD alapozó után a Mapesil AC penészedésálló, rugalmas szilikonnal lehet kitölteni a falcsatlakozásokat és dilatációs hézagokat. A MAPEI termékei garantálják a medence építésének és felújításának hosszú távú minőségét és tartósságát.

Mire figyeljünk oda a medence karbantartásánál?

A medence építése vagy telepítése után fontos betartani az állandó és időszakos karbantartási, kezelési és tisztítási útmutatókat, hogy elkerüljük a gyakori károsodásokat. A vízminőség megőrzése érdekében a rendszeres vízkezelés sem hanyagolható el, amelyhez jó gépészeti berendezéseket és vegyszereket tanácsos használni, optimális hígítási arányokban.

A karbantartó termékek segítségével könnyedén elvégezhető a medence kémiai egyensúlyának fenntartása, a szűrőrendszer tisztítása és a medence környezetbarát tisztítása. A Mapei fugázóhabarcsai rendszeres tisztítást nem igényelnek, de az erős mechanikai igénybevétel (dörzsölés, súrolás stb.) kerülendő. A medencetípustól függően a teljes vízcsere és a medencetisztítás gyakori teendők. 

A fentiek alapján látható, hogy hatékony anyagok és technikák alkalmazásával a medencék szépek és stabilak lesznek. A referenciákat tekintve, a Mapei számos magyarországi hotel és közintézmény medencéjének építésében vett részt. 

Amennyiben további kérdéseid lennének az építkezéssel, a felújítással kapcsolatban, vagy esetleg valamelyik Mapei termék érdekel részletesebben, netán konkrét problémád van, és szeretnél szakmai tanácsot, segítséget kérni, akkor fordulj bizalommal a Mapei szakembereihez weboldalunkon.

 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •