Időzített bomba az épületben: az elavult vízszigetelés

Áll a víz a pincében. Nedvesek és penészesek a falak. Hogyan lehetséges ez? – teszik fel a kérdést rendszeresen a családi vagy a társasház lakói. Ők úgy tudják, készült vízszigetelés. Igen, készült, de… sokszor gyenge minőségű oxidbitumenes lemezzel készült, ami a bedolgozhatóság, a teljesítmény és az elkészült vízszigetelés hosszú távú, biztonságos működése tekintetében óriási kockázatot jelent.

Az építőiparban általánosan érvényes az a megállapítás, hogy ami elsőre nem sikerül, azt utólag kijavítani sokkal nehezebb és költségesebb. Ez a talajban lévő épületrészek vízszigetelésére többszörösen is érvényes, hiszen képzeljük csak el, egy utólagos beázás esetén a hiba megtalálása és feltárása, majd kijavítása és az eredeti állapotok visszaállítása milyen nehézkes. 

A kutatási eredmények szerint az utólagosan keletkezett károkért több mint 54%-ban az épületekbe bejutó víz a felelős. Ezen károk nagy része a nem megfelelően kiválasztott szigetelőlemez miatt jön létre. Másik érdekes adat, hogy egy új épület vízszigetelési költsége átlagosan, a beruházási összköltség nem több, mint 2%-át teszi ki, míg az utólagos károk helyreállítása ennek többszöröse.  Az épületeket hosszú távra tervezik, ezért nagyon fontos, hogy a vízszigetelés is évtizedeken át, jól működjön. 

Bár már sokféle technológia elérhető, ma még a legelterjedtebb, a talajban lévő szerkezetek és a tetők vízszigetelésére, a bitumenes lemezes szigetelés. Ezért nagyon fontos, hogy megfelelő minőségű bitumenes lemezből készüljön a vízszigetelés.  

A modifikált bitumenes lemezek minőségét meghatározó fő alkotóelemek: 

Desztillált bitumen (a nyers kőolaj feldolgozása után visszamaradó anyag) 

Modifikáló polimerek (a desztillált bitumen tulajdonságait és élettartamát növelő, szintetikus adalékanyagok):

 – SBS polimerek – nagy hideghajlíthatóság miatt javasolt hideg időszakban. 

– APP polimerek – nagy hőállóság miatt javasolt meleg időszakban. 

– Egyéb polimerek – az élettartamot, mechanikai és vegyi ellenállóságot növelik.

Hordozó (szövetszerű anyag, erre rakódik a folyékony bitumenes keverék, amely az elkészült szigetelőlemez szakítószilárdságát és rugalmasságát határozza meg) 

– Üvegfátyol – elavult: nagyon alacsony szakítószilárdság, szinte nincs rugalmassága.

– Üvegszövet – nem javasolt: nagy szakítószilárdság, de szintén nincs rugalmassága. 

– Méretstabilizált poliészter – javasolt: nagy szakítószilárdság és nagy rugalmasság.  

 

Mint a fentiekből is jól szembetűnik, bár látszatra egyformák a bitumenes lemezek, a teljesítményük korántsem azonos. Az építőanyag kereskedésekben általában megvásárolható oxidált lemezek – vagy köznyelven GV lemezek – egyáltalán nem tartalmaznak a fenti tulajdonságokat meghatározó modifikáló polimereket, valamint elavult, gyenge szilárdsági értékekkel rendelkező, üvegfátyol hordozóval készülnek. Nem túlzás a kijelentés, hogy a műszaki tulajdonságok, a felhasználhatóság és az élettartam szempontjából nem felelnek meg a mai kor követelményeinek. 

A szakemberek azonban már tudják, hogy nem érdemes pár száz forintot spórolni négyzetméterenként, mert utólag már sokkal nehezebb a helyreállítás, hiszen utólag problémásabb hozzáférni a szigetelendő felületekhez, és nem ritkán több milliós nagyságrendű javításokat kell megfizetni a beázások következtében. 

A MAPEI széles választékot kínál polimermodifikált bitumenes lemezekből. Kérdezz szakértőinktől a honlapunkon! Tőlünk elsőre végleges megoldásokat kapsz, ha nem szeretnél pár év múlva vizes falakat és penészt látni az otthonodban.

 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •