A ház, ami szivacsra emlékeztet: mi a teendő a vizesedés ellen?

Sokan tapasztalják, hogy a talajvíz, ami kapilláris úton érkezik, folyamatosan támad, ha a szigetelés hiányzik vagy hibásan készült el. Az építőanyagok felszívják a vizet, ami tovább rontja a falak állapotát és szerkezetét. Egy felmérés szerint minden 10-ből 7 családi háznál jelentkezik a vizesedés. Vajon mi a teendőd ezzel a problémával? Le lehet vele számolni végérvényesen? Íme, a legfontosabb tudnivalók!

Miért kell harcolni a vizesedés ellen? 

Nemcsak azért, mert esztétikailag zavaró a nedves fal, és bosszantó, amikor a festék lepereg vagy a tapéta leválik. A nedves falnak komoly egészségügyi következményei is lehetnek:

  • Ideális táptalajt biztosít a penésznek, ami növeli a légúti betegségek kockázatát (például allergia, asztma).
  • A nedves falú helyiség felfűtése több energiát igényel, ami növeli a fűtésszámlát.

 

Mit lehet tenni a vizesedés ellen? 

A nedves, penészes falak lekaparása és újravakolása csak ideiglenes megoldás. A valódi problémát célszerű kezelni, máskülönben az új vakolat mögött is továbbra is nedves marad a fal.  Számos technológia létezik, amely segíthet, és utólagosan is lehet lépéseket tenni annak érdekében, hogy újra egészséges környezetet biztosíts magadnak és a családnak.

Ha a ház falai szivacsosan viselkednek, az azt jelzi, hogy a vízszigetelés elöregedett, rosszul van kivitelezve, vagy egyáltalán nincs. A szigetelés utólagos kijavítása és a penészes, „salétromos” vakolat eltávolítása és szárítóvakolattal újravakolása teljes körű megoldást jelenthet.

 

Milyen termékeket ajánl a Mapei?

A felszívódó nedvesség megállításához a jelenleg elérhető legegyszerűbb megoldás két lépéses:

Első lépés a felszívódó nedvesség útjának megállítása kémiai gáttal (Mapestop Creammel).

Második lépés pedig a szárítóvakolat-rendszer elkészítése, amely makropórustartalmával és magas páraáteresztő képességével együttesen hozzájárul az átnedvesedett falazatok kiszáradásához.

 

Hogyan fejti ki a Mapestop Cream a hatását?

A felszívódó nedvesség megállításához a jelenleg elérhető legegyszerűbb megoldás a vízszintes víztaszító réteget kialakító Mapestop Cream, melyhez mindössze egy fúróberendezésre és egy kinyomópisztolyra van szükségünk. A folyamat első lépése, hogy a padló síkjától kb 10 cm-re 12 cm-ként furatsort készítünk a falazatban, majd ezeket a furatokat a portalanítás után kitöltjük a Mapestop Creammel. Mi is történik ezután? Ez az anyag szétszívódik a falazatunkban és egy víztaszító réteget hoz létre a falazatunkban ebben a vízszintes sávban, ahol a furatokat elkészítettük és így a felszívódó nedvesség jelentős részét megállítja.

A falazatunk ekkor azonban még nedves, és a talaj irányából a nedvességgel együtt még sók is érkeznek a falazatunkba, ezek kezelésében vesz részt a szárítóvakolat rendszer (előfröcskölő és szárítóvakolat): egyrészt a falazatban található nedvesség elpárologtatásával, másrészt a makropórusos rendszerének köszönhetően  a falazatba jutott sók tárolásával (minimum 2 cm-es vastagságban elkészített szárítóvakolat szükséges).

A szárítóvakolat maradhat akár magában is (pl. kamra helyiség elkészítése esetén, ha a felület megfelelő, maradhat csak a Poromap Szárítóvakolattal elkészített felület) vagy a simítóvakolattal befejezve is (Poromap Finitura Civile, Poromap Finitura Granello) de ha festeni szeretnénk az elkészített simítóvakolatra, fontos, hogy csak megfelelő páraáteresztő tulajdonsággal rendelkező festékekkel, illetve vékonyvakolatokkal készüljön ez el, jellemzően a Silexcolor (szilikát bázis), illetve Silancolor (szilikon bázis) termékcsalád tagjaival.

 

Ha érdekel, hogy melyek a legjobb vízszigetelési megoldások, akkor töltsd le a díjmentes e-book-ot, ahol tapasztalt szakértők tanácsait olvashatod a hatékony vízszigetelésről!

GOMB: Letöltöm az e-bookot

Ha további szakmai tanácsra lenne szükséged például a vízszigeteléssel kapcsolatban, keresd fel honlapunkat és kérdezz szakértőinktől. Mi elsőre végleges megoldásokban gondolkodunk.

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •