Elege van a dohos pincéből? Pincék utólagos vízszigetelése

A dohosodás a szellőzetlen, nedves helyiségek, illetve a penészes falak és tárgyak kellemetlen szaga. Általában a dohosodásról a pincék jutnak az eszünkbe, és nem véletlenül. A pincékben (illetve földalatti garázsokban, szuterénekben) a falakból kipárolgó nedvesség valóságos melegágya a penésznek, a gombásodásnak, a salétromnak. A dohos szag eltávolítása csak akkor lehet sikeres, ha magát az okozóját iktatjuk ki. Ennek legjobb módszere pedig a vízszigetelés.

Miért érdemes befektetni a pince utólagos vízszigetelésébe?

Márpedig, ha dohos a pince, akkor az nem csak azt jelenti, hogy nem fogunk szeretni lejárni. A pincét ugyanis nagyon sokféleképpen ki lehet használni:

  • Remek tárolóhely. Csodálatosan elfér minden, amit nem használunk gyakran. Ha viszont dohos, akkor nem biztos, hogy tároló funkcióját ki fogjuk használni, mert az állandó nedvesség tönkretesz mindent, de ezen kívül a kellemetlen bűz és a penész is belekaphat.
  • Végre nyugodtan tudunk edzeni. Abban a 30 perben vagy 1 órában csak a gyakorlatokra kell figyeljünk, és nem arra, hogy mivel foglalkoznak a gyerekek vagy a házi kedvenc.
  • Végre nyugodtan élhetünk a hobbinknak. Mert minden eszköz és kiegészítő elfér, munka után pedig nem muszáj összepakolni.

De hiszen a mi pincénkben van vízszigetelés!

Tévedés lenne azt hinni, hogy csak a régi, gondozatlan épületek pincéjében üti fel a fejét a penész. Gyakran előfordul, hogy olyan pincékben is felbukkannak a kellemetlen problémák, amelyek szigetelve voltak, de a szigetelés sérült. Mi lehet ennek az oka?

  • eleve szakszerűtlen volt a vízszigetelés kivitelezése
  • az épület mozgása
  • a kivitelezés során hibákat követtek el (például nem tartották a rétegrendet)
  • nem megfelelő szellőztetés

A pince utólagos vízszigetelése kétféleképpen oldható meg:

  1. Külső szigetelés. Ehhez a vizesedő, dohos pince falait ki kell ásni kb. 80 cm szélességben egészen a pince alapjáig. A régi szigetelés elbontása után alaposan meg kell tisztítani a pincefalat, majd pótolni a hézagokat. Ha ez kiszáradt, ki lehet alakítani az új szigetelést. Miután a munkálatokat szakszerűen elvégezték, vissza kell temetni a kiásott munkaárkot, nagy figyelmet fordítva arra, hogy a szigetelést ne sértsük meg.
  2. Belső szigetelés. Ez kevesebb felfordulással jár, de a falakból nem fogjuk tudni eltávolítani a vizet. Ez a pangó víz a legtöbb falazatnál nem okoz problémát. A munkálatok a vakolat leverésével kezdődnek. Téglafal esetén a következő lépés az, hogy a fugákból kb. 1 cm mélységig ki kell kaparni a maltert. A megtisztított, portalanított falat sótalanító oldattal kezelik, majd jöhetnek a megfelelő hézagpótlások. A kenhető szigetelőanyag felvitelével meg is valósul a hőszigetelés, ezt légpórusos vakolattal kell bevakolni.

 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •