Amit az erkély vízszigeteléséről feltétlenül tudni kell felújítás előtt

Egészen gyakran fordul elő, hogy a pár éve elkészített erkély burkolata meghibásodik, vagy a lapok fellazulnak. Pedig a kivitelezéskor minden úgy tűnt, hogy rendben lesznek a dolgok. Vajon mi történhetett? Miért szükséges újra, plusz költségek árán rendbetenni ilyenkor az erkélyt? 

Az ok magyarázata egyszerű: ilyenkor a vízszigetelésnél esik meg a hiba, ami legtöbbször már az első ellenőrzéskor és az esetek 96%-ában ki szokott derülni. A vízszigetelés hiánya ugyanis nagy károkat okozhat. Lehet az erkélylemez végén jó állapotú, megfelelő vízorral rendelkező műkőszegély, ez alapjában nem védi meg a burkolatot a későbbi repedésektől, fellazulástól.

Beszéljünk egy konkrét esetről! Adott a fedetlen erkély, amit a tulajdonos nagyméretű, 40×80 cm-es, sötét lapokkal tervez leburkoltatni. Az erkély hozzávetőlegesen 7 m2 területű, a mélysége pedig 1,8 m. Hogyan érhetjük el, hogy hosszabb távon tökéletes maradjon az erkélyünk burkolata? Mit tehet a szakember annak érdekében, hogy a téli időszak végén se jelenjenek meg az apró hibák? 

Első körben célszerű felbontani a meglévő burkolatot, és eltávolítani minden mállós, leváló, nem megfelelően teherbíró részt. Portalanítás után el kell készíteni a lejtésképzést, mivel az erkély mélysége 1,8 m, a megfelelő 1-1,5%-os lejtés kialakítható kiegyenlítéssel, nem szükséges az esztrichképzés. 

Kiegyenlítéshez és lejtésképzéshez a 3-30 mm vastagságban alkalmazható szálerősítéses, gyorskötő PLANITOP FAST 330 habarcsot ajánlja a Mapei. Ezután a MAPELASTIC kenhető vízszigetelés beépítése a következő folyamat, a szükséges MAPEBAND SA hajlaterősítő szalaggal.

Mivel az erkélylemez szélén a meglévő műkőszegély teszi lehetővé a vízorrképzést, ezért ennek kialakításával nem szükséges fáradni, ellenben fokozott figyelmet kell fordítani arra, hogy a vízszigetelés és a szegély jól csatlakozzon. A kent vízszigetelés felhordásánál arra érdemes figyelni, hogy a szigetelés alaposan és hibátlan vastagságban kerüljön a sarkokba és a csatlakozásokba.

A példabeli erkélyünk fedetlen és nagyméretű, és ha sötét lapok kerülnek rá, így a szokásosnál jelentősen nagyobb hőingadozásnak és szerkezeti feszültségnek lesz kitéve, ezért a lapok fektetéséhez a kiemelkedő minőségű, nagy alakváltozásra képes ULTRALITE S2 FLEX ragasztó használatát tanácsolja a Mapei. Az ULTRALITE S2 FLEX előnye továbbá a könnyű terülés és a feldolgozhatóság.

A ragasztást követő 24 órával később kerülhet sor a fugázásra az ULTRACOLOR PLUS fugázóval, majd a fal-padló csatlakozások, valamint a műkőszegély és a burkolat csatlakozásának kitöltése MAPESIL AC szilikonos, flexibilis hézagkitöltő anyaggal.

 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •