Amikor az utólagos vízszigetelés jelentősége megnő…

Gyakori jelenség, hogy a ház külső vagy belső falai vizesedni kezdenek, és emiatt utólagos vízszigetelés elvégzése válik szükségessé.
A vizesedésnek számtalan oka lehet:

  • talajnedvesség elleni szigetelés hiánya vagy nem megfelelő minősége,
  • beázás,
  • rejtett csőtörés,
  • a levegő magas páratartalma,
  • a régi vízszigetelés elöregedése.

Hogyan orvosolható a vizesedés problémája?

Néhány esetben nem szükséges drasztikusabb beavatkozáshoz folyamodni, hiszen a vizesedés “bagatell” probléma következménye. Ilyen, amikor a vizesedő fal valamilyen vizesblokkal (pl. fürdőszoba, konyha) határos, és kizárólag ezen a falfelületen van látható nyoma a vizesedésnek. Ilyenkor nagy valószínűséggel csőtörés a vizesedés oka, de az is előfordulhat, hogy arról van szó, hogy a kád vagy zuhanykabin mögé befolyik a víz, és ez okozza a problémát. Ezekben az esetekben viszonylag egyszerű a képlet a megoldást illetően. Csőtörés esetében szakember segíthet a hiba pontos helyének feltárásában, majd a probléma megszüntetésében.

Amennyiben a zuhanyozás közben a fürdőkád vagy a zuhanytálca mögé befolyó víz okoz problémát, úgy az könnyedén orvosolható, ha a kérdéses helyet szilikonnal tömítjük.

Mi a teendő akkor, ha komolyabb problémával állunk szemben?

Sajnos nem minden esetben egyértelmű a hiba oka, illetve, ha egyértelmű is, nem biztos, hogy könnyen és gyorsan megoldható a probléma. Nézzük, milyen esetekben lehet szükség utólagos vízszigetelésre!

  1. A fűtési szezonban folyamatosan párásodik, penészesedik a ház, gyakorlatilag képtelenség “kifűteni” a helyiségeketErre a problémára az épületben található hőhidak szolgálnak magyarázattal. Így a megoldást is ezekkel kapcsolatban kell keresni: a hőhidak megszüntetésével végleg elfeledhető a kellemetlen probléma.
  2. Annak ellenére vizesednek a falak, hogy korábban már megtörtént azok utólagos vízszigeteléseEbben az esetben valószínűleg nem megfelelő az utólagos vízszigetelés minősége. Ilyenkor célszerű a hibát feltárni, ki kell deríteni, hogy mi a vizesedés oka, majd ismét el kell végezni a vízszigetelést.
  3. Kizárólag az épület lábazatán figyelhetők meg a vizesedés nyomaiEzt a jelenséget több dolog is okozhatja. Ha ilyesmivel szembesül, akkor célszerű a legegyszerűbb ok kizárásával kezdeni a kutakodást: meg kell vizsgálni, hogy milyen állapotban van az esővíz-csatorna, és korrigálni kell, ha szükséges.Kevesen gondolnák, de a járda állapota, illetve nem megfelelő lejtése is okozhat vizesedést. Amennyiben a fal felé lejt a járda, úgy nagy valószínűséggel ez okozza a vizesedést, ha pedig rossz állapotban van, akkor célszerű arra gondolni, hogy a repedéseken keresztül beszivárgó esővizet a ház fala szívja fel.
  4. A lakóház régi építésű (legalább 35-40 éves), falazata salétromos, penészesItt sajnos csak egy magyarázat lehet a problémára: ha volt a falba beépített szigetelés, akkor az annyira elöregedett már, hogy gyakorlatilag semmire sem jó. Ilyenkor az azonnali utólagos vízszigetelés az egyetlen elfogadható megoldás.

Milyen módszerekkel valósítható meg az utólagos vízszigetelés?

Kétféle eljárás közül lehet választani, ha az utólagos vízszigetelés módszere válik szükségessé.
Az egyik a vegyi megoldás: ilyenkor a szigetelendő felületbe szilikát vagy műgyanta alapú anyagot injektálnak megfelelő gépek segítségével.
A másik kivitelezési mód a mechanikai út: ekkor erre a célra kialakított acéllemez beültetésével valósul meg a szigetelés.

A legjobb megoldás: a megelőzés

Mint az élet számos területén, itt is a prevenció lehet a leghatékonyabb megoldás. Előrelátó tervezéssel számos kellemetlenség elkerülhető.

Mivel a vizesedés nagyon komoly probléma – a következményeiről már nem is beszélve -, ezért, ha az Ön otthonában is megtörténik a baj, akkor mindenképpen forduljon szakemberhez, aki fel tudja deríteni az okokat. 

Szakmai kérdésem van

Oszd meg te is
  •  
  •  
  •  
  •